Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan İklim Eylemi İmzası

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), İklim Eylemi için UNDP ile işbirliği anlaşmasına imza attı. Bu anlaşma ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına dair farkındalığın ve davranış değişikliğinin teşvik edilmesi amaçlanıyor.
Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan İklim Eylemi İmzası

UNDP ve TBF arasında 17 Şubat 2020 tarihinde özellikle 13. Küresel Amaç olan İklim Eylemi konusunda ortak çalışmalar yapılması için işbirliği anlaşması imzalandı. UNDP’nin açıklamasına göre, işbirliği kapsamında Türkiye Milli Basketbol Takımı’nın maçlarında yapılacak tanıtım çalışmaları ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına yönelik bilinirliğin artırılması ve geniş kitlelerin harekete geçirilebilmesi hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda ilk olarak 21 Şubat 2020 tarihinde oynanacak Türkiye-Hollanda milli maçında “İklim Eylemi” için örnek oluşturacak bir dizi somut adım atılacak. Basın açıklaması dâhilinde bu adımlar şu şekilde sıralanıyor:

  • Arenaya kâğıt, plastik, cam ve metaller için atık ayrıştırma kutuları yerleştirilecek.
  • Arenada taraftarların satın aldığı içecekler, geri dönüşümlü kâğıt bardaklarla sunulacak.
  • Milli takım oyuncuları sahada, antrenmanda ve soyunma odasında organik havlu kullanacak.
  • Molalarda taraftarlara UNDP ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını tanıtan organik tişörtler armağan edilecek.
  • Milli takım oyuncuları organik Küresel Amaçlar bileklikleriyle maç önü törenine çıkacak.

Hem Türkiye Hem Dünya İçin Örnek Bir Adım

İmza töreninde konuşan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi işbirliğini hem Türkiye hem de dünyada başkalarına örnek oluşturabilecek bir adım olarak nitelendirdi. Tomasi, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “UNDP olarak sporu, dünyanın aciliyet arz eden sorunları ile bağ kurulması ve bunlar hakkında eyleme geçilmesi konusunda insanlara ulaşabileceğimiz çok önemli bir alan olarak görüyoruz. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını ve özellikle de bu amaçlar arasındaki İklim Eylemi başlığını sahiplenerek Eylem Onyılı hareketine katılması bizler için çok kıymetli.

“Önce Kendinden Başla”

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, İklim Eylemi başlığını sahiplenerek UNDP ile ortak hareket edecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Türkoğlu, işbirliğini şu sözlerle yorumladı: “Türkiye Basketbol Federasyonu olarak toplumumuza, çevremize ve ortak geleceğimize karşı duyarlıyız. Bu duyarlılık Birleşmiş Milletler ile yollarımızı kesiştirdi ve basketbolun gücünü, birlikteliğini çocuklarımıza daha iyi bir gelecek bırakmak için bir başlangıç noktası olarak görmemize neden oldu. Dünyamızda iklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün daha ciddi anlamda hissediyoruz. Sıfır atık ve geri dönüşüm başta olmak üzere iklim duyarlılığına katkı sağlayacak her türlü adımı atmak için milli takımlar ile başladığımız yolculuğumuzda kulüplerimizi, basketbol severleri ve sponsorları yanımızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.” Hidayet Türkoğlu, “önce kendinden başla” felsefesine uygun şekilde, yola milli takımların müsabakalarıyla çıkıldığını paylaştı.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, yoksulluğu bitirmek, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için evrensel eylem çağrısıdır. SKA’lar, gelecek nesiller için yaşamı sürdürülebilir biçimde iyileştirmeye odaklanmaktadır. Ülkelere, kendi önceliklerine ve dünyanın karşı karşıya olduğu çevre sorunlarına uygun hedefler göstererek rehberlik eder. 170’i aşkın ülke ve bölgede temsilciliği bulunan UNDP, elli yılı aşkın süredir Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Gerçekleştirdiği çalışmalarla UNDP Türkiye’nin 2030’a kadar Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşma çabalarına destek oluyor.

Daha fazla habere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Yeşil Ekonomi

 

Diğer Haberler
Geleceğin Modeli: Paydaş Kapitalizmi
Dünya Ekonomik Forumu (WEF), paydaş kapitalizmini şirketlerin sadece hissedarlar için kısa vadeli karları optimize etmekle kalmayıp, tüm paydaşlarının ve genel olarak toplumun ihtiyaçlarını dikkate alarak uzun vadeli değer yaratma arayışında olduğu bir kapitalizm biçimi olarak tanımlar.
Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Hedefi
Türkiye’nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası: 2050’de Net Sıfır Raporu, muhtemel senaryoyu nasıl şekillendiriyor?
IPCC, 6. Değerlendirme Raporu Tamamlandı
IPCC 6. Değerlendirme Raporu’nun “İklim Değişikliği 2022: Etkileri, Uyum ve Kırılganlıklar” başlığını taşıyan son kısmı Nisan ayında yayınlandı.
İstanbul’a Net Sıfır Karbon Hedefi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İklim Değişikliği Eylem Planı üzerinde çalıştıklarını ve hedeflerinin 2050’de net sıfır düzeyine ulaşmak olduğunu açıkladı.