Turkcell Yapay Zeka İlkeleri Açıklandı

Turkcell tarafından bu yıl 9.’su düzenlenen ve “Türkiye.Bugün.Şimdi” sloganıyla gerçekleştirilen Turkcell Teknoloji Zirvesinde yapay zekâlı robotlar ve insanların geleceği masaya yatırıldı.
Turkcell Yapay Zeka İlkeleri Açıklandı

Turkcell Teknoloji Zirvesi, Haliç Kongre Merkezi’nde 9. kez kapılarını ziyaretçilere açtı. Zirve 30’un üzerinde oturumda 100’e yakın fikir önderi ile 10 binden fazla davetliyi bir araya getirdi. Zirve’de Turkcell Yapay Zeka İlkeleri de açıklandı. “Türkiye.Bugün.Şimdi” sloganıyla açılan zirvede, “Türkiye Yapar” ve “İnsan İçin Teknoloji” konuları tartışıldı. Teknoloji Zirvesi bugüne kadar 800 yerli ve yabancı fikir önderini ağırlarken toplam 35 bin ziyaretçi ile 500 bin takipçi tarafından dijital platformlardan takip edildi.

Zirvede konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, yerli ve milli yapay zekânın çalışmalarına başlandığını ve çok yakında geleceğini söyledi. Kaan Terzioğlu, Türkiye’nin datasının Türkiye’de kalması ve değere kavuşması adına ülkenin dört bir yanında veri merkezleri inşa etmeye devam ettiklerini belirtti.

Savaşlar data yüzünden çıkacak

Teknoloji Zirvesi’nin açılışına katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, önümüzdeki 30 sene içinde insanların yaptığı tüm görevlerin, 100 yıldan biraz uzun bir süre içinde ise insanların yaptığı tüm mesleklerin yapay zekâ tarafından yapılabileceği yönündeki öngörüyü paylaştı. Arslan, “Bunları yaparken de güvenlik bizim önceliğimiz olacak. Geleceğin savaş alanı olduğunu farkına varmamız gerekiyor. Bu yıl, kamuda siber güvenlik alanında detaylı ve geniş kapsamlı tedbir kontrol ve denetim mekanizmalarını oluşturuyoruz. Bugün, şimdi, geleceğe ilişkin hedeflerimiz öngörülerimiz var ama bugün için yapılması gerekenleri de başkalarından beklemeden yapmak durumundayız” dedi.

“Anadolu’da binlerce küçük Aziz Sancar var”

Günümüz petrolünün teknoloji olduğunu dile getiren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sözlerine şu şekilde devam etti: “İhracatımızdaki yüksek teknolojili ürünlerin payını istikrarlı şekilde artıracağız. Türkiye’nin otomobilde kendi markası ile büyük oyuncu olmak için yola çıkmasının bu inanç ve potansiyelle başarıldı. Bundan sonra da yapay zekânın Einstein’larını el üstünde tutacağız. Anadolu’da binlerce küçük Einstein, binlerce küçük Aziz Sancar var. Bu çocuklarımızı yapay zekâ, yazılım, kodlama, algoritma ile tanıştıracağız. Bilişim devriminin zorunlu kıldığı insan kaynağını yetiştirmek için tüm kaynaklarımızı seferber edeceğiz.”

Yapay zekâda insan faktörü unutulmamalı

Yapay zekânın babası olarak kabul edilen Stuart J. Russell, Teknoloji Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, 5 yıl sonra yapay zekâlı robotların sokakta aramızda dolaşacağını belirtti. Stuart J. Russel konuşmasında: “Çamaşır yıkayacaklar, tarlada ekin biçecekler, size yemek pişirecekler. Fakat akşam yemeği olarak sevdiğiniz bir eşyanızı fırına atabilirler” dedi. Yapay zekânın insanlığın sonunu getirebileceği iddialarına da yanıt veren Russell, “Şu anda, yapay zekâ insanlar gibi duygulara sahip değil. İleride, yapay zekânın insanlığın yaşadığı bir dünyanın sonunu getirmemesi için, onlardan ne istiyorsak ona göre programlamalıyız” diye konuştu. Russell sözlerini şöyle sürdürdü: “2010’da en iyi programların yüzde 30’luk hata payı oluyordu. 2015’te insanın yaptığı hata oranı yakalandı. 2017’de yüzde 2’ye düştü. Yapay zekâ insan zekâsını bir zaman geldiğinde geçecek. Ama ne zaman bilmiyoruz. Yapay zekâ ile herkesin yaşam standardını çok üst seviyeye çıkarmak mümkün olacak. GSYH’ye baktığınızda 5-10 kat artacak, 10 milyon trilyon dolar net değer anlamına gelecek. İnsanların peşinde olduğu şey de bu.”

Yapay zekâ, ne verilirse onu öğrenen bir çocuk

OECD’nin 2019 Haziran ayında Yapay Zekâ İlkeleri’ni açıklamasının ardından Turkcell, 9. Teknoloji Zirvesi’nde Yapay Zekâ İlkeleri’ni açıkladı. Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk ve Yeni Teknolojiler Hukuku Yöneticisi Gökçe Çobansoy Hızel’in katıldığı oturumda Turkcell’in geliştirdiği çalışmalarla yapay zekâ uygulamaları örnekleri paylaşıldı.

Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş konuşmasında şu noktalara değindi: “Yapay zekâ, ne verilirse onu öğrenen bir çocuk gibi düşünülmeli. Turkcell olarak yapay zekâya iyiliği, insanlığa faydalı şeyleri öğreteceğimize söz veriyoruz. Bu alanda alınacak çok yol var ve köklü değişimler göreceğiz. Yapay zekânın hem müşterilerimize hem de tüm dünyaya iyilik getirmesi için, açıkladığımız ilkelerden sapmadan çalışmaya devam edeceğiz.”

Turkcell Yapay Zeka İlkeleri :

Çevre ve İnsan Odaklıyız

Yapay zekâ çözümlerimizi insan onuruna, temel hak ve özgürlüklere saygılı olarak, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkı sağlayarak ve daha yaşanabilir bir dünya oluşturmak amacıyla geliştiririz.

Profesyonel Olarak Sorumluyuz

Yapay zekâ çözümlerimizin sosyal refaha ve kamu yararına katkısını gözetiriz. Geliştirilen teknolojiden kimin sorumlu olacağını ortaya koyarız. İnsan kontrolünde ve denetiminde olmasına ve ilgili tarafların geri bildirimlerine açık olmasına özen gösteririz.

Veri Gizliliğini Gözetiriz

Kişisel verilerin korunması için gerekli tedbirleri alırız. Kişisel verilerin işlenmesi konusunda Turkcell Gizlilik Politikası’na uyarız.

Şeffafız

Ölçütlerimizin, süreçlerimizin ve teknolojilerimizin doğurabileceği sonuçların öngörülebilir, açıklanabilir olmasını hedefleriz.

Güvenliği Esas Alırız

Yapay zekâ çözümlerimizin kötüye kullanımını önlemeyi amaçlar, güvenlik testlerine tabi tutarak olası riskleri tespit etmeyi ön planda tutarız.

Adil Davranırız

Ayrımcılık yapmayız; eşitlik ilkesi çerçevesinde kapsayıcı şekilde hareket ederiz.

Daha İyi Bir Gelecek için Paylaşır ve İş Birliği Yaparız

Yapay zekâ teknolojileri ile ilgili tecrübelerimizi daha iyi bir gelecek için paylaşır, iş birlikleri için heyecan duyarız.

Turkcell yapay zeka ilkeleri infografik

Turkcell yapay zeka ilkeleri infografik

 

Daha fazla haber için bu linki tıklayınız.

Kaynak: Turkcell

Diğer Haberler
Geleceğin Modeli: Paydaş Kapitalizmi
Dünya Ekonomik Forumu (WEF), paydaş kapitalizmini şirketlerin sadece hissedarlar için kısa vadeli karları optimize etmekle kalmayıp, tüm paydaşlarının ve genel olarak toplumun ihtiyaçlarını dikkate alarak uzun vadeli değer yaratma arayışında olduğu bir kapitalizm biçimi olarak tanımlar.
Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Hedefi
Türkiye’nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası: 2050’de Net Sıfır Raporu, muhtemel senaryoyu nasıl şekillendiriyor?
IPCC, 6. Değerlendirme Raporu Tamamlandı
IPCC 6. Değerlendirme Raporu’nun “İklim Değişikliği 2022: Etkileri, Uyum ve Kırılganlıklar” başlığını taşıyan son kısmı Nisan ayında yayınlandı.
İstanbul’a Net Sıfır Karbon Hedefi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İklim Değişikliği Eylem Planı üzerinde çalıştıklarını ve hedeflerinin 2050’de net sıfır düzeyine ulaşmak olduğunu açıkladı.