Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 21-24 Kasım’da İstanbul’da

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 21-24 Kasım tarihlerinde İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi ve Salt Beyoğlu ev sahipliğinde gerçekleşecek.
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 21-24 Kasım’da İstanbul’da

Sürdürülebilirlik kavramının doğru anlaşılması ve toplumda farkındalığın artırılması amacıyla hayata geçirilen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali bu yıl 12. kez gerçekleşiyor. Festival, sürdürülebilir kalkınma ve birbiriyle etkileşim içinde olan yapısal sorunların daha iyi anlaşılmasını hedefliyor. Bu amaçla dünyanın farklı bölgelerinden toplanan hikayelerle yeni bir yaşam kültürünün oluşmasına destek veriliyor.

Etki Odaklı Film Seçkisi

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin en önemli özelliği  etki odaklı yaklaşımı ile kriterleri yıllar içinde oturmuş özgün belgesel seçkisidir. Seçilen hikayelerin küresel sorunların kaynağına odaklanmasına,  gerçek ihtiyaçları tanımlayıp yartıcı çözümler getirmesine ve bireysel ve kurumsal dönüşüme katalizör olabilmesine dikkat ediliyor.

Seçkide dünyanın birçok farklı ülkesinden iklim değişikliği, sosyal girişimcilik, bir insan hakkı olarak barınma ve konut, toplumsal dönüşüm, yerel ekonomi, sürdürülebilir ormancılık, turizm, çocuk işçiliği, sürdürülebilir üretim, sorumlu tedarik zinciri, barış gibi birçok konuyu bütüncül bir bakış açısıyla aktaran belgeseller yer alıyor. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, etki odaklı seçkisiyle sistemleri ve ilişkileri anlatmanın yanı sıra seyirciyi dönüşüm için harekete geçmeye davet ediyor.

Kelebek Etkisi Derneği ve Surdurulebiliryasam.tv işbirliği ile düzenlenen festival Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği, Arçelik A.Ş. ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye tarafından destekleniyor. Gösterimlerin ücretsiz olduğu festivalde filmlerin yanı sıra içerikleriyle alakalı konularda ilham veren konuşmacılar, müzisyenler ve performanslar yer alıyor.  Surdurulebiliryasam.tv, festivalin ardından Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali seçkisiyle sivil toplum kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, eğitim kurumlarının ve şirketlerin faydalanabileceği şekilde etkinliklere içerik sağlıyor.

12. Yılında Rakamlarla Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

Festival ilk kez gerçekleştirildiği 2008 yılından bu yana 25 şehirde 85 salonda; 240 filme, 462 konuşmacıya, 201 müzik ve performans sanatçısına ev sahipliği yaptı. Organizasyonunda 1.000’den fazla kişinin gönüllü olarak görev aldığı festival bugüne kadar 55.000’in üzerinde seyirciye ve 80.943 izlenme sayısına ulaştı.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, dört yıldır sosyal etkisini ölçümleyerek raporluyor. Kasım 2018’de İstanbul’da, Nisan ve Mayıs 2019’da Antalya, Kayseri, Eskişehir ve Bodrum’da gerçekleşen festivallerde toplam 571 kişi ile sosyal etki anketi yürütülmüştür.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2019 seçki ve programına buradan ulaşabilirsiniz:

Sürdürülebilirlik hakkında daha fazla haber için linke tıklayınız.

Diğer Haberler
Geleceğin Modeli: Paydaş Kapitalizmi
Dünya Ekonomik Forumu (WEF), paydaş kapitalizmini şirketlerin sadece hissedarlar için kısa vadeli karları optimize etmekle kalmayıp, tüm paydaşlarının ve genel olarak toplumun ihtiyaçlarını dikkate alarak uzun vadeli değer yaratma arayışında olduğu bir kapitalizm biçimi olarak tanımlar.
Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Hedefi
Türkiye’nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası: 2050’de Net Sıfır Raporu, muhtemel senaryoyu nasıl şekillendiriyor?
IPCC, 6. Değerlendirme Raporu Tamamlandı
IPCC 6. Değerlendirme Raporu’nun “İklim Değişikliği 2022: Etkileri, Uyum ve Kırılganlıklar” başlığını taşıyan son kısmı Nisan ayında yayınlandı.
İstanbul’a Net Sıfır Karbon Hedefi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İklim Değişikliği Eylem Planı üzerinde çalıştıklarını ve hedeflerinin 2050’de net sıfır düzeyine ulaşmak olduğunu açıkladı.