BM 5. Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı 2021’de Katar’da

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nın tartışılacağı Birleşmiş Milletler 5. Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı 2021 yılında Katar'da gerçekleştirilecek.
BM 5. Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı 2021’de Katar’da

Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen 5. Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı  (United Nations Conference on Least Developed Nations- UNLDC-V) 2021 yılında Katar’da gerçekleştirilecek. Toplantının ana gündem maddesini az gelişmiş ülkelerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (Sustainable Development Goals-SDG) konusundaki performansı oluşturacak.

2011 yılında İstanbul’da düzenlenen 4. Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’nda açıklanan ve İstanbul Eylem Deklarasyonu (Istanbul Programme of Action) olarak anılan planda, az gelişmiş ülkelerin yoksullukla mücadelesinin önündeki yapısal sorunlar tanımlanmış ve bu sorunları aşmak için gereken hedefler belirlenmişti. Birlemiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının 10. yılına denk gelecek olan 5. Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’nda bir önceki konferansta belirlenen hedeflerin durumu tartışılacak ve bu hedeflerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlanması sağlanacak.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulmuş olan ve evrensel eylem çağrısı niteliği taşıyan hedefler kümesidir. Bu hedeflerin devletler için sürdürülebilir kalkınma göstergeleri olarak kullanılabilmesi için bu amaçlara katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşların katkılarını objektif bir şekilde ortaya koyması gerekli. Bu nedenle özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve kamunun sürdürülebilirlik performansını raporlaması giderek önem kazanıyor.

Kaynak: IISD SDG Knowledge Hub

Sürdürülebilirlik hakkında daha fazla haber için linke tıklayınız .

Diğer Haberler
Geleceğin Modeli: Paydaş Kapitalizmi
Dünya Ekonomik Forumu (WEF), paydaş kapitalizmini şirketlerin sadece hissedarlar için kısa vadeli karları optimize etmekle kalmayıp, tüm paydaşlarının ve genel olarak toplumun ihtiyaçlarını dikkate alarak uzun vadeli değer yaratma arayışında olduğu bir kapitalizm biçimi olarak tanımlar.
Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Hedefi
Türkiye’nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası: 2050’de Net Sıfır Raporu, muhtemel senaryoyu nasıl şekillendiriyor?
IPCC, 6. Değerlendirme Raporu Tamamlandı
IPCC 6. Değerlendirme Raporu’nun “İklim Değişikliği 2022: Etkileri, Uyum ve Kırılganlıklar” başlığını taşıyan son kısmı Nisan ayında yayınlandı.
İstanbul’a Net Sıfır Karbon Hedefi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İklim Değişikliği Eylem Planı üzerinde çalıştıklarını ve hedeflerinin 2050’de net sıfır düzeyine ulaşmak olduğunu açıkladı.