Samsung İnovasyon Kampüsü Eğitim Programı ile Gençler Geleceğe Hazırlanıyor

Samsung’un UNDP, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliği ile hayata geçirdiği “Samsung İnovasyon Kampüsü” eğitim programı için imza töreni gerçekleştirildi.
Samsung İnovasyon Kampüsü Eğitim Programı ile Gençler Geleceğe Hazırlanıyor

Samsung Electronics, küresel kurumsal vatandaşlık vizyonu kapsamında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) iş birliğiyle “Samsung İnovasyon Kampüsü” eğitim programını hayata geçirdi. Program 18-25 yaş arası gençleri kritik ve teknik becerilerle donatarak geleceğin sorun çözücülerini yetiştirmeyi amaçlıyor.

İTÜ Ayazağa kampüsünde verilecek eğitimlerle, gençlere geleceğin teknolojileri hakkında pratik bir anlayış sunulacak. Programa ilk etapta 4 bini aşkın başvuru arasından seçilen 25 öğrenci katılacak olup eğitimler üç ay sürecek. Eğitimler sonunda öğrenciler, uygulamalı projeler ile yarışmaya girme hakkı, kariyer danışmanlığı desteği, proje yapılması için gerekli tüm ekipmanlar ve mentor kılavuzluğu fırsatları yakalayacak. Eğitim programının ilk konusu ise nesnelerin interneti olacak. Öğrencilere ayrıca “Kariyer Danışmanlığı Eğitimi” de verilecek. Bu kurs dahilinde kendi kendini değerlendirme, iş arama gibi konuların yanı sıra öz geçmiş hazırlama ve mülakat konularında eğitimler verilecek. Program ilerleyen zamanlarda yeni başvurularla öğrenci alımına devam edecek.

Programın İTÜ’de gerçekleştirilen imza törenine Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi, İTÜ Rektörü Mehmet Karaca ve TBV Genel Sekreteri Çağdaş Ergin katıldı. Program ortaklarının temsilcileri, program hakkındaki yorumlarını paylaştı.

İmza töreninde konuşan Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, “Samsung olarak Türkiye’deki sosyal sorumluluk çalışmalarımıza bir yenisi ile daha devam ediyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Başarılı bir geleceğin temelinde, kaliteli eğitimin yattığının bilincindeyiz. Bugün imzasını attığımız bu iş birliği bu nedenle bizler için büyük önem taşıyor. Tamamen yazılım, kodlama, nesnelerin interneti ve yapay zekâ konularına odaklanacak şekilde içeriğini yeniden şekillendirdiğimiz bu yeni eğitim projesiyle genç yeteneklere destek olmayı hedefliyoruz. 3 ay sürecek eğitimler sonunda gençlerimiz, Samsung’un kapsamlı müfredatı, UNDP’nin uluslararası kalkınma bilgisi, Türkiye Bilişim Vakfı’nın sektörel deneyimi ve İTÜ eğitim kadrosunun engin bilgileri ışığında uygulamalı projeler ile kendilerini donatma fırsatı bulacak. Tabii her şey sadece derslerden ibaret değil. Teknoloji konusunda uzmanlar liderliğinde sohbetler gerçekleştirilecek, öğrencilere başarının anlamını, canlı örnekleri ile tanıştıracağız. Bu eğitimlerde öğrencilere kariyer danışmanlığı desteğinin yanı sıra proje yapmaları için gerekli tüm ekipmanları da sunacağız.” dedi.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi ise konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Dijital ekonominin toplumsal dönüşüm potansiyelini tam olarak hayata geçirebilmek için genç nesillerin donanımlarının güçlendirilmesi gerekiyor. Bu proje, gençleri yalnızca 4. Sanayi Devrimi’nin öncüleri olmaya hazırlamayacak, aynı zamanda Küresel Amaçlar’a dönük çalışmalar yapmaları teşvik edilerek, onların birer sürdürülebilir kalkınma aracı olmalarını sağlayacak.”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, inovasyonu sağlayan, girişimciliği destekleyen eğitim kurumu olarak eğitimlerin İTÜ’de verilmesinin önemine vurgu yaptı. Rektör Karaca, Türkiye’nin kalkınmasında yeni nesil teknolojilerin üretilip ihraç edilmesinin anahtar olduğunu belirtti. Eğitim programını değerlendiren Karaca , “İTÜ’nün uzman eğitim kadrosunun öncülüğünde verilecek eğitimlerle yeni nesil üniversite anlayışına uygun olarak tüm paydaşların destekleriyle öğrencilerimiz yeni bir vizyon kazanacak ve kendilerini bilgi teknolojileri alanında geliştirme fırsatı yakalayacak. Türkiye’nin gelecek misyonunu şekillendirecek, inovasyonuna yön verecek ve teknoloji ihraç eden bir dünya ülkesi olmasını sağlayacak fikirlerin, bu eğitimlerle birlikte ortaya çıkmasını umut ediyorum” ifadesini kullandı.

İmza töreninde konuşan TBV Genel Sekreteri Çağdaş Ergin ise  kurum ve süreçleri çok büyük oranda değiştirecek olan dijital dönüşümün, ekonomi için olduğu kadar toplum için de muazzam fırsatlar getireceğini söyledi. Ergin konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Türkiye Bilişim Vakfı olarak, Türkiye’nin bu fırsatı, refah seviyesinin yükselişinde, adanmış ve seri bir planlama ile değerlendirmesinin önemine inanıyoruz. Türkiye Bilişim Vakfı; Samsung, UNDP ve İTÜ ile hayata geçireceği bu proje ile Türkiye’nin ekonomik anlamda sıçrama yapabilmesinin ilk ve şüphesiz en önemli adimi olan dijital becerilerin artırılması yolu ile nitelikli iş gücünün temininin desteklenmesi hedefine hizmet edeceğine inanmaktadır.”

Daha fazla haber için linki tıklayınız.

Kaynak: Samsung Türkiye

 

Diğer Haberler
Geleceğin Modeli: Paydaş Kapitalizmi
Dünya Ekonomik Forumu (WEF), paydaş kapitalizmini şirketlerin sadece hissedarlar için kısa vadeli karları optimize etmekle kalmayıp, tüm paydaşlarının ve genel olarak toplumun ihtiyaçlarını dikkate alarak uzun vadeli değer yaratma arayışında olduğu bir kapitalizm biçimi olarak tanımlar.
Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Hedefi
Türkiye’nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası: 2050’de Net Sıfır Raporu, muhtemel senaryoyu nasıl şekillendiriyor?
IPCC, 6. Değerlendirme Raporu Tamamlandı
IPCC 6. Değerlendirme Raporu’nun “İklim Değişikliği 2022: Etkileri, Uyum ve Kırılganlıklar” başlığını taşıyan son kısmı Nisan ayında yayınlandı.
İstanbul’a Net Sıfır Karbon Hedefi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İklim Değişikliği Eylem Planı üzerinde çalıştıklarını ve hedeflerinin 2050’de net sıfır düzeyine ulaşmak olduğunu açıkladı.