Karbondioksit Geri Kazanımı İçin Mobil Tesis

Danimarkalı araştırmacılar, atmosfere salınan karbondioksiti yakalayabilecek ve depolayabilecek bir mobil tesis inşa etmeye başlayacaklarını açıkladı.
Karbondioksit Geri Kazanımı İçin Mobil Tesis

Çalışmaları devam eden mobil tesis ile karbondioksitin geri kazanılarak atık olmak yerine ürün olarak kullanılması hedefleniyor. Tesis, atmosfere salınan karbondioksiti yakalayabilecek ve depolayabilecek özellikte olacak. Doğalgaz santrallerinde daha kaliteli yakıt elde etmek için karbondioksit biyogazdan ayrılıyor olması ve devasa miktarlarda gazın atmosfere salınıyor olması nedeniyle tesis ilk etapta doğalgaz santrallerinde denenecek.

Araştırmacılar çalışmalarını karbondioksitten üretilebilecek endüstriyel ürünlere, hatta yeni tip uçak yakıtlarına yoğunlaştırmış durumda. Projenin yöneticisi Philip Fosbol, karbondioksitin sürdürülebilir biçimde geri kazanılmasının mümkün olması durumunda şirketlerin depolama konusunda daha gönüllü olacağını belirtiyor. Bu noktadan bakıldığında, mobil tesisin inşası şirketler ve enerji santralleri için para kazanmanın yeni bir yolu olacak. Finansal getiri, karbondioksit depolamada önemli bir motivasyon kaynağı olsa da bu sürecin en önemli kazanımı küresel ısınmaya karşı sağlayacağı fayda olacak. Araştırmacıların, karbondioksiti atmosfere salınmadan önce yakalayabilen bir mobil tesis geliştirmesi dünyamız için yeni fırsatlar anlamına gelebilir.

Daha fazla sürdürülebilirlik haberi için  tıklayınız.

 

Kaynak: İTO HABER

Diğer Haberler
Geleceğin Modeli: Paydaş Kapitalizmi
Dünya Ekonomik Forumu (WEF), paydaş kapitalizmini şirketlerin sadece hissedarlar için kısa vadeli karları optimize etmekle kalmayıp, tüm paydaşlarının ve genel olarak toplumun ihtiyaçlarını dikkate alarak uzun vadeli değer yaratma arayışında olduğu bir kapitalizm biçimi olarak tanımlar.
Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Hedefi
Türkiye’nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası: 2050’de Net Sıfır Raporu, muhtemel senaryoyu nasıl şekillendiriyor?
IPCC, 6. Değerlendirme Raporu Tamamlandı
IPCC 6. Değerlendirme Raporu’nun “İklim Değişikliği 2022: Etkileri, Uyum ve Kırılganlıklar” başlığını taşıyan son kısmı Nisan ayında yayınlandı.
İstanbul’a Net Sıfır Karbon Hedefi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İklim Değişikliği Eylem Planı üzerinde çalıştıklarını ve hedeflerinin 2050’de net sıfır düzeyine ulaşmak olduğunu açıkladı.