İstanbul’a Net Sıfır Karbon Hedefi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İklim Değişikliği Eylem Planı üzerinde çalıştıklarını ve hedeflerinin 2050’de net sıfır düzeyine ulaşmak olduğunu açıkladı.
İstanbul’a Net Sıfır Karbon Hedefi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, iklim değişikliğiyle mücadele etmek amacıyla karbon emisyonlarının azaltılmasını amaçlayan C40 kentleri yöneticileri ve Çin İklim Değişikliği Özel Temsilcisi Xie Zhenhua ile bir araya geldiği toplantıda İstanbul’un hedeflerinden bahsetti.

Toplantıda konuşan İmamoğlu, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından kısa bir süre önce yayınladığı raporda, ortak bir eyleme geçilmediği takdirde, sel, kuraklık ve orman yangınları gibi afetlerinin dünyanın “yeni normali” olacağının belirtildiğinin altını çizdi.

Çin’in karbon nötrlüğünü sürdürülebilir kalkınma planına entegre etmesinin iyimser bir gelişme olduğunu belirten İmamoğlu, “Araştırmalara göre Çin’de, hızlı bir kentleşme sürecinden geçen bölgelerde, iklim risklerinin görülme ihtimali daha fazladır. Bu da bizlere, Çinli belediye başkanlarının büyük iklim hedefleri koymaya öncülük etmesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Türkiye’de veya dünyanın pek çok yerinde de durum farklı değil. Bu bağlamda, şehirlerin iklim eylemlerini hızlandırmak üzere birbirleriyle aktif bir şekilde iş birliği yapma sorumlulukları olduğuna inanıyoruz” dedi.

İstanbul’da Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının hayata geçirilmesi doğrultusunda gerçekleştirilen iklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları hakkında bilgiler veren İmamoğlu, “2050 yılı için net sıfır karbon hedefi koymuş bulunmaktayız ve bir ‘İklim Değişikliği Eylem Planı’nı hayata geçirmek üzere hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. COP26 (Taraflar Konferansı) yolunda, şehirlerin yerel düzeydeki iş birliğini geliştirerek ivme yaratmasının önemli olduğuna inanıyoruz. Bu bağlamda, İstanbul hem C40 şehirleriyle hem de Çin’deki şehirlerle iş birliğine hazırdır. Bugün burada bulunan herkese katkılarından ötürü teşekkür eder, yakın gelecekte beraber çalışmayı sabırsızlıkla beklediğimi ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

Kaynak: İBB

Daha fazla haber için bu linki tıklayınız.

 

Diğer Haberler
İstanbul’a Net Sıfır Karbon Hedefi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İklim Değişikliği Eylem Planı üzerinde çalıştıklarını ve hedeflerinin 2050’de net sıfır düzeyine ulaşmak olduğunu açıkladı.
Sürdürülebilir Kalkınmada Sigorta Sektörünün Rolü
Sürdürülebilir sigorta ürünleri başta iklim değişikliği olmak üzere sürdürülebilir kalkınma risklerinin yönetiminde büyük önem taşıyor. Sigortacılık sektörünün faaliyetleri sadece kendi sektörlerinde değil, bütün sektörlerde sürdürülebilirlik risklerinin yönetimini kolaylaştırıyor.
Toplumsal Cinsiyet Uçurumunun Kapanması İçin 136 Yıl Gerekli
Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu, bugünkü tedbirlerin hızıyla cinsiyet eşitsizliğinin 136 yılda kapanabileceğini gösteriyor.
Sürdürülebilir Sigorta: Dünya Ekonomisinin %57’si Sel Riskiyle Karşı Karşıya
İklim değişikliği nedeniyle 2040’ta dünya ekonomisinin %57’sinin, nüfusun %41’inin sel felaketlerine maruz kalacağı, tarım arazilerinin üçte birinde kuraklık yaşanacağı öngörülüyor.