BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alacak şirketler belirlendi

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Kasım 2019 - Ekim 2020 döneminde yer alacak şirketleri belirlemeye yönelik değerleme çalışmaları tamamlandı.
BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alacak şirketler belirlendi

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre 1 Kasım 2019 tarihi itibariyle BIST Sürdürülebilirlik Endeksi ’ne Albaraka Türk, Enerjisa Enerji, Enka İnşaat, İskenderun Demir Çelik, Kerevitaş Gıda, Şok Marketler Ticaret ve Trakya Cam olmak üzere toplamda 7 hisse eklenirken Pegasus endeksten çıkarıldı. Dönemsel değişikliklerin ardından Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan şirket sayısı 56’ya yükseldi.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi Borsa İstanbul ile EIRIS arasında imzalanan işbirliği anlaşması doğrultusunda oluşturulmuştur. Endeks, şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki performanslarını baz alarak hazırlanmaktadır. BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketler yer alabiliyor. Endeks, Türkiye’de ve özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi ve uygulamaların artmasını amaçlıyor. Sürdürülebilirlik Endeksi’nde şirketlerin sürdürülebilirlik performansları, çevre, biyoçeşitlilik, iklim değişikliği, insan hakları, yönetim kurulu yapısı, rüşvetle mücadele, tedarik zinciri, iş sağlığı ve güvenliği kriterlerine göre değerlendiriliyor.

Kasım 2019 – Ekim 2020 döneminde endekste yer alacak şirketlerin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi Hakkında

BIST Sürdürülebilirlik Endeksinin amacı, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer alacağı bir endeks oluşturulması, Türkiye’de ve özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi ve uygulamaların artmasıdır.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi 4 Kasım 2014 tarihinden itibaren XUSRD koduyla fiyat ve getiri olarak hesaplanmaya ve yayınlanmaya başlanmıştır. Endeksin başlangıç değeri, BIST 30 fiyat endeksinin 03.11.2014 tarihli İkinci Seans kapanış değeri olan 98.020,09’dur. Endekste bir payın ağırlığı %15 ile sınırlandırılmıştır.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi için Kasım-Ekim olmak üzere yılda 1 endeks dönemi bulunmaktadır. 2014 yılında BIST 30 endeksinde yer alan şirketlerin değerlemeye alınmasıyla başlayan endeks için, 2019 yılı itibariyle, BIST 100 veya BIST Sürdürülebilirlik endekslerinde yer alan şirketlerden gönüllü olanlar değerlemeye alınmaktadır “Değerlemeye tabi şirketler listesi” her yıl revize edilerek Borsa İstanbul tarafından ilan edilmektedir. 2019 yılı “Değerlemeye tabi şirketler listesi”ne ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: Borsa İstanbul

Daha fazla güncel sürdürülebilirlik haberi için tıklayınız.

Diğer Haberler
Geleceğin Modeli: Paydaş Kapitalizmi
Dünya Ekonomik Forumu (WEF), paydaş kapitalizmini şirketlerin sadece hissedarlar için kısa vadeli karları optimize etmekle kalmayıp, tüm paydaşlarının ve genel olarak toplumun ihtiyaçlarını dikkate alarak uzun vadeli değer yaratma arayışında olduğu bir kapitalizm biçimi olarak tanımlar.
Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Hedefi
Türkiye’nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası: 2050’de Net Sıfır Raporu, muhtemel senaryoyu nasıl şekillendiriyor?
IPCC, 6. Değerlendirme Raporu Tamamlandı
IPCC 6. Değerlendirme Raporu’nun “İklim Değişikliği 2022: Etkileri, Uyum ve Kırılganlıklar” başlığını taşıyan son kısmı Nisan ayında yayınlandı.
İstanbul’a Net Sıfır Karbon Hedefi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İklim Değişikliği Eylem Planı üzerinde çalıştıklarını ve hedeflerinin 2050’de net sıfır düzeyine ulaşmak olduğunu açıkladı.